GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BÜTÇESİ TBMM’DE

 
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, "Merkez teşkilatı birimleri için öngörülen 2018 yılı bütçe ödeneği, 35 milyon 121 bin lirası personel ve SGK giderleri, 73 milyon 173 bin lirası mal ve hizmet alımları, 51 milyon 268 bin lirası cari transferler, 31 milyon 830 bin lirası ise yatırım harcamaları olmak üzere toplam 191 milyon 392 bin liradır" dedi.

Bakan Osman Aşkın Bak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakanlığının 2018 bütçesine ilişkin sunum yaptı. Sunumuna, Cumhuriyetin 94. yıl dönümünü kutlayarak başlayan Bakan Osman Aşkın Bak, "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vefatının 79. yılında saygı ve rahmetle anıyor, bu vesileyle vatan müdafaasında canını siper eden tüm şehit ve gazilerimizi minnetle yad ediyorum." diye konuştu.

Gençlik kavramının, sadece biyolojik değil aynı zamanda toplumsal ve ruhsal bir kavram olduğunu dile getiren Bak, "Bir anlamda fiziksel ve ruhsal açıdan olgunlaşma ve yaşama hazırlanma dönemidir. Bir toplumun geleceği o toplumun genç nüfusunun ellerinde şekillenir. Günümüz toplumsal yaşamında olağanüstü merkezi bir konum edinen spor ise çağımızın en güçlü sosyal olgularından birisi olarak her gün gelişmektedir. Spor, toplumun sadece fiziki anlamda değil aynı zamanda ruhsal açıdan da daha sağlıklı, kaliteli ve verimli bir hayat sürmesi için vazgeçilmez bir olgudur. Spor artık sadece fiziksel bir aktivite olarak değil sosyal ve ekonomik etkileriyle de sürekli gündemdedir." ifadelerini kullandı. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, gençlik alanında yürüttükleri faaliyet ve sundukları hizmetlerle gençlerin hayata daha iyi hazırlanmaları, çocukluk ile erişkinlik arasındaki gelişim dönemlerinin en verimli şekilde değerlendirilmesini amaçladıklarını vurgulayan Bak, şöyle devam etti:

"Bakanlığımız spor alanında, milletimizin sporla olan ilişkisini geliştirmek, spor kültürünü her yaştan vatandaşımızın günlük yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline getirmek ve bu sayede toplumumuzun fiziksel açıdan daha hareketli, daha sağlıklı olmasını sağlamak konulu faaliyetler yürütmektedir. Bununla beraber uluslar arası düzeyde başarılı sporcular yetiştirmek için gerekli koşulların oluşturulması ve hem sporcularımızın hem de onların yetişmesinde emek sahibi olan çalıştırıcı ve yöneticilerin desteklenmesi yönünde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz."

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yükseköğrenim öğrenci yurtlarında kalan gençlerin barınma ve beslenme imkanlarının, önceki dönemlerle kıyaslanamayacak şekilde iyileştirildiğine dikkati çeken Bak, ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız burs verildiğini, yükseköğrenime dahil olan tüm öğrencilere kredi imkanı sağlandığını söyledi.  

Spor Genel Müdürlüğüne 1 milyar 284 milyon 808 bin liralık bütçe

Bakan Bak, "Merkez teşkilatı birimleri için öngörülen 2018 yılı bütçe ödeneği, 35 milyon 121 bin lirası personel ve SGK giderleri, 73 milyon 173 bin lirası mal ve hizmet alımları, 51 milyon 268 bin lirası cari transferler, 31 milyon 830 bin lirası ise yatırım harcamaları olmak üzere toplam 191 milyon 392 bin liradır." dedi. Bu miktara Bakanlığa bağlı kuruluşlara yapılan hazine yardımlarının dahil olmadığını kaydeden Bak, Spor Genel Müdürlüğü için öngörülen 2018 yılı bütçe ödeneğinin toplam 1 milyar 284 milyon 808 bin lira, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü için öngörülen 2018 yılı bütçe ödeneğinin toplam 13 milyar 889 milyon 262 bin lirayı bulduğunu söyledi.

Bakanlık merkez teşkilatında 476 personelin görev yaptığını dile getiren Bak, ortak değerler etrafında buluşan gençlerin, sanat, kültür, spor gibi alanlarda dostluk ve kardeşlik duygularıyla bir araya gelmesine vesile olan Gençlik Merkezlerine verdikleri öneme değindi. 81 ilde kurulan merkez sayısının 2002 yılında 74, 2016 yılında 230, bugün ise 279'a ulaştığını anlatan Bak, bu sayının yıl sonunda 313'e yükselmesinin hedeflendiğini kaydetti.   

Bak, Gençlik Merkezi çalışmalarında, Sosyal Bilimler, Kişisel Gelişim, İnovasyon, Değerler, Dil Eğitimi ve Dini İlimler Atölyeleri olmak üzere 6 başlıkta oluşan programlarda gençlerle bir araya geldiklerini ifade ederek, gençlere yönelik düzenlenen faaliyetler hakkında bilgi verdi. Bakan Bak, 2017 yılında toplam 110 bin 250 gencin katılımıyla 36 kampta gençlere kendilerini geliştirme ve birbirleriyle kaynaşma imkanı sunulduğunu söyledi.  

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki gençlere yönelik düzenlenen aktiviteler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Yatırım ve Destek Hamlesi Projesi, Çanakkale şehitlerini anmak için düzenlenen 57. Alay Vefa Yürüyüşü, Sarıkamış şehitlerini anmak amacıyla yapılan Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü ve anma programları hakkında da bilgi veren Bak, 2017 yılı içinde desteklenecek projeleri, "Bağımlılıkla Mücadele, Sosyal Uyum, Kültür ve Sanat, Yenilikçi Fikirler, Mesleki Eğitim ve Bilimsel Araştırma" şeklinde sıraladı. Hazırlanan proje tekliflerinden 340 tanesine toplam 23 milyon 700 bin lira destek verildiğini anlatan Bak, özel çağrı ile DAP ve GAP kapsamındaki illere yönelik, 203 projeye de 20 milyon lira destek sağlandığını kaydetti.

Bağımlılıkla mücadele 

2016'da bağımlılıkla mücadele temalı 31 projeye 1 milyon 910 bin lira destek verildiğini kaydeden Bak, gençlerin ve gençlik çalışanlarının bu konuda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve mücadelede aktif rol almalarının sağlanması konularında çalışmaların aralıksız sürdürüleceğini belirtti. Bak, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Bizim nazarımızda silahlı terör neyse uyuşturucu terörü de odur" diyerek, tehlikenin ciddiyetine temas etmişlerdir. Bizler de bu fikirle yola çıkarak bağımlılıkla mücadelemizi kararlılıkla sürdürmekteyiz. Çünkü Türkiye’nin yarınlarını ne bir terör örgütüne ne de uyuşturucu çetelerine teslim etmeye niyetimiz ve tahammülümüz yoktur. Bu doğrultuda uyuşturucu madde bağımlılığına karşı en güncel bilimsel yöntemlerle mücadele etmekte ve bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde çalışmaktayız."   

Osman Aşkın Bak, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından hayata geçirilen "İçimizdeki Kahramanlar" projesi kapsamında 10 Ağustos 2016'dan 20 Temmuz 2017'ye kadar geçen süre zarfında 108 program gerçekleştirildiğini, bu programlar ile 300 binden fazla vatandaşa ulaşıldığını dile getirdi.   

Bakan Bak, "İslamofobi"ye ilişkin de şunları kaydetti:

"Son yıllarda özünde nefrete dayalı bir ırkçılık türü olan ve İslam karşıtlığını tanımlamak maksadıyla kullanılan İslamofobi ile mücadelemiz etkin biçimde sürdürülmektedir. Bir anlamı da barış olan yüce dinimize karşı nefret duygularının tümünü içine alan bu kavramı rehber edinen kimi kişiler, gruplar ya da firmalar; ürettikleri dijital oyunlarda dinimiz ile ilgili kötüleyici ve olumsuz mesajları gizli olarak vermektedir. Bu oyunlarda dini semboller, kutsal mekanlar oyuncuların oynarken çok fark edemeyeceği şekilde yerleştirilmiş olup gizli bir biçimde algı yönetimi yapılmaya çalışılmaktadır." 

Tesisler 

Spor yatırımları kapsamında, Spor Genel Müdürlüğüne 2017 yılında spor tesisi yatırımları için 530 milyon 987 bin lira başlangıç ödeneği tahsis edildiğini, yıl içinde eklenen ödeneklerle beraber toplam yatırım bütçesinin 589 milyon liraya ulaştığını belirten Bak, dünyada spora en fazla yatırım yapan ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini anlattı. Bak, şu bilgileri verdi: 

"Toplam bin 160 adet projemizin 820'si tamamlanmış olup 188'i yapım, 48'i proje ve ihale aşamasında, 104 projenin ise arsa tahsisi ve proje çalışmaları devam etmektedir. Spor salonları, gençlik merkezleri, yüzme havuzları, atletizm pistleri ve diğer spor tesisleri olmak üzere, 32 adet proje 24 milyon 892 bin lira GAP, 51 adet proje 50 milyon 896 bin lira DAP, 26 adet proje 55 milyon 814 bin lira DOKAP, 23 adet proje 22 milyon 305 bin lira KOP kapsamındadır. Türkiye genelinde Bakanlığımız, TOKİ ve belediyeler ile yapılan iş birliği çerçevesinde 32 adet stadyum projemiz bulunmaktadır. 

Sportif alt yapı ve başarıya verdikleri öneme değinen Bakan Bak, bu kapsamda 2003 yılından bu yana yürütülen yoğun çalışmalar neticesinde lisanslı sporcu sayısının, 2017 yılı Ekim ayı itibarıyla 8 milyon 52 bin 275'e yükseldiğini, 2018 yılı sonu itibarıyla bu sayının 9 milyona çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi. 

Okul spor faaliyetlerine katılan sporcu sayısının, 2018 yılı sonunda 2 milyon 485 bin 406'ya çıkarılmasını amaçladıklarını anlatan Bak, 2018 yılında okul spor faaliyetleri için en az 100 milyon lira kaynak ayıracaklarını dile getirdi.

Engelli sporcular için düzenlenen programlara 2017 yılında toplam 42 bin 664 gencin katılım sağladığını kaydeden Bakan Bak, sporcuların yanı sıra antrenör sayısı ve kalitesini artırmak adına da çalışmalar yapıldığını vurguladı.   

TOHM'lardaki sporcu sayısının artması hedefleniyor 

Bakan Bak, yetenekli ve başarılı sporcuların üst düzeyde yetiştirilmesi, performanslarının geliştirilmesi amacıyla kurulan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerinin (TOHM) 20 ilde 18 branşta faaliyetlerine devam ettiğini, merkezlerden yararlanan sporcu sayısının gelecek yıl bini aşmasının hedeflendiğini vurguladı.  

Verilen destekler sayesinde spor kulüplerinin sayısının 2017 yılı Ekim ayı itibarıyla 13 bin 836'ya ulaştığını anlatan Bak, "Önümüzdeki yıl bu sayının 14 bini geçmesi hedeflenmektedir. 2017 yılı Kasım ayı itibarıyla spor kulüplerine 30 milyon 122 bin 36 lira ayni ve nakdi yardım yapılırken, bu miktarın 2018 yılında 35 milyon lirayı aşması hedeflenmektedir." şeklinde konuştu.

Bu yıl ekim ayı itibarıyla uluslararası müsabakalarda bin 460 altın, bin 412 gümüş ve bin 742 bronz madalya olmak üzere toplam 4 bin 614 madalya kazanıldığını kaydeden Bak, yıl sonuna kadar 6 bin madalya almayı hedeflediklerini dile getirdi.  

Türkiye'nin artık uluslar arası alanda pek çok seçkin organizasyona ev sahibi yapan bir marka ülke haline geldiğini vurgulayan Bak, "Devam eden çalışmalarımızla da ulusal ve uluslararası alanda başarılı sporcular yetiştirilmeye ve önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmaya devam edilmektedir." diye konuştu.  

Dopingle mücadele

Dopingle mücadele konusuna da değinen Osman Aşkın Bak, şunları söyledi: 

"Dopinge karşı sıfır tolerans prensibimizi taviz vermeksizin uygulamaktayız. Bu kapsamda yapılan çalışmalarımız sonucunda 2013 yılında yapılan bin 579 kontrol sonucu dopingle mücadelede kural ihlali sayısı 176 iken, 2017 yılında ise bin 791 numuneden 24'ünde yasaklı maddeye rastlanmıştır. Görüldüğü üzere dopingli madde veya metot kullanımında hızlı bir düşüş söz konusudur."

Kredi ve Yurtlar Kurumunun 2017 yılı başlangıç bütçesinin, 11 milyar 336 milyon 431 bin lira olduğunu dile getiren Bak, kurumsal büyümeyle birlikte 2018 yılı bütçesinin, 2017 yılı bütçesine göre yüzde 22,61'lik artışla 13 milyar 899 milyon 262 bin lira olarak tasarılaştırıldığını belirtti.  

Osman Aşkın Bak, yurtlarla ilgili de şu bilgileri verdi:

"2017 yılında yatırım yoluyla 30 adet, 19 bin 18 kapasiteli, kiralama, ön protokol, devir tahsis vb. yollarla ise toplam 92 adet 72 bin 434 kapasiteli olmak üzere toplam 91 bin 452 kapasiteli yurt binası hizmete açılmıştır. 2017 yılı sonuna kadar yatırım programı kapsamında teslim alınacak 14 adet 6 bin 390 kapasiteli, ön protokol kapsamında 22 adet 23 bin 432 kapasiteli olmak üzere toplam 29 bin 822 kapasiteli yurt binaları hizmete açılacaktır. 2020 yılı sonuna kadar yatırım ve kiralama yoluyla toplam 219 adet 227 bin 625 kapasiteli yurt binası açılarak, yurt yatak kapasitesinin 850 bin 443’e ulaşması hedeflenmektedir."

Spor Toto Teşkilat Başkanlığınca elde edilen gelirler

Bak, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile ilgili de şunları kaydetti:

"Spor Toto Teşkilat Başkanlığınca elde edilen gelirlerden; Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık Düzenleme Kurulu, Savunma Sanayi Destekleme Fonu, Tanıtma Fonu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu gibi kuruluşlara sağlanan katkı dikkate alındığında, Spor Toto Teşkilatı aynı zamanda sosyal sorumluluk anlamında da önemli toplumsal hizmetlere destek sağlamaktadır. Amatör branşlara sunulan katkı da gözardı edilemeyecek boyuttadır. Bugün ülke genelinde, stadyumdan gençlik merkezlerine uzanan geniş bir yelpazede binin üzerinde tesisin yapımı, tamir ve bakımında Spor Toto Teşkilat Başkanlığının önemli destekleri bulunmaktadır. Bunlarla birlikte bağımsız spor federasyonlarımız ve spor kulüplerimiz de Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından desteklenmektedir."gsb.gov.tr - 09 Kasım 2017

BAKAN OSMAN AŞKIN BAK MİLLETVEKİLLERİNİN SORULARINI YANITLADI

 
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonun’da görüşülen Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığının bütçeleri üzerindeki görüşmelerin ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 

Bakan Osman Aşkın Bak, Spor Kulüpleri Yasası'nın gündemlerinde yer aldığını, konuyla ilgili olarak Kulüpler Birliği ile görüşmeler yaptıklarını belirterek, "Spor Kulüpleri Yasası'na son şeklini vermek üzereyiz, bunu 2018 yılında meclise getireceğiz. Pek çok konuyu içerir şekilde meclisin gündemine getirerek, milletin takdirine, sizlerin onayına sunacağız. Bunu yaparken de paydaşlarla istişare ve değerlendirme yapıyoruz." dedi.

TBMM'deki dopingi araştırma komisyonu başkanlığını yaptığını anımsatan Bak, komisyon raporundaki önerileri hayata geçirmek için sabırsızlandığını, dopingle ilgili yasanın hazırlıklarının devam ettiğini söyledi. Bak, "Sporculara ceza veriliyor ama sporcuya etki edenlere ceza verilmiyor. Bunu önlemek için neler çalışıyoruz. Dopingle ilgili olarak pek çok federasyon ve bakanlık yetkililerine, sporculara eğitimler veriliyor. Bağımsız bir dopingle mücadele komisyonu var, onlar numuneleri alıyor, değerlendiriyor. Hacettepe Üniversitesindeki doping laboratuvarına destek veriyoruz." diye konuştu. 

Amatör spor kulüplerine desteğin her zaman yapıldığını, toprak futbol sahalarının çim sahaya dönüştürüldüğünü anlatan Bak, amatör kulüplere alan bulmaları halinde çim sahayı yapma sözü verdiklerini, amatör kulüplere malzeme desteğini de belediyelerle ortak yürüttüklerini kaydetti. 

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem'in dile getirdiği, bayan futbal kulüplerine yapılan desteğin kesilmesi ve milli boksörlere ödenen burs miktarının düşürülmesi iddialarını araştıracağını ve detaylı bilgilendirme yapacağını ifade eden Bak, Ankara'nın Polatlı ilçesindeki FETÖ'ye ait yurdun da Milli Emlaktan devralındığını, 392 kapasiteli yurdun 1 ay içinde hizmete açılacağını bildirdi. 

Bakan Bak, Güreş Federasyonu başkanlığı yaptığını anımsatarak, son olimpiyatlarda madalya alan 5 güreşçiden 4'ünün yetişmesinde özel çabası olduğunu, güreşle ilgili uluslararası organizasyonları Türkiye'ye getirmeye devam edeceklerini söyledi. 

Uyuşturucuyla mücadele konusuna özel önem verdiğini vurgulayan Bak, şöyle devam etti:

"Uyuşturucuyla mücadelede eğitimler veriyoruz, gençlik merkezlerinde eğitimlerimiz devam ediyor. Aileleler bilinçlendirilerek mücadeleyi etkin yürüteceğiz. 4,5 milyon öğrenciyi yetenek taramasına tabi tutarak onları ilgi duydukları spor branşlarına yönlendirmeyi amaçlıyoruz. Özellikle okul sporlarına ciddi destek vermeyi planlıyoruz, okul sporlarına yaklaşık 100 milyon lira kaynak ayırdık. Sokaklarda basketbol, voleybol sahaları gibi tesislerin yapımına bakanlığımız yoğun şekilde destek vermektedir. 

Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak üniversite kampüslerine yurt yapmaya öncelik veriyoruz. Üniversite kampüslerinde yurt yapılacak alanların temini için rektörlerimizle görüşüyoruz. Bizim hedefimiz 2020'ye kadar 850 bin, 900 bin yatağa ulaşarak, bize başvuran öğrencilerin tamamının talebini karşılamak. Öğrencilerimiz çok önemli, öğrencilerimizin cemaatlere başka ellere gitmesini arzu etmiyoruz, öğrencilerimizin sadece devletin şefkatli ellerinde olmalarını arzu ediyoruz."

Olimpiyatlarda başarılı olmak için elit sporculara ve spor kültürünün tabana yayılmasına ihtiyaç olduğunu belirten Bak, olimpiyat hazırlık merkezlerinin başarılı çalışmalar yaptığını, gençlik olimpiyatlarında madalya alan sporcuların büyük bir kısmının bu hazırlık merkezlerinde eğitim gören gençler olduğunu söyledi.

Bakan Bak, "Spora yapılacak 1 liralık yatırım, 4 lira olarak geri dönüyor. Spor yapan genç daha az hastalanıyor, daha az doktora gidiyor. Spora yapılan her yatırım, sporun birleştirici ruhu uyuşturucuyla mücadelede önleyici olmada çok büyük katkılar sağlayacaktır." dedi. 

Bak, "Spor kulüplerindeki yabancı oyuncu sayısının sınırlandırılması gerektiğini inanıyorum. Şu andaki durum arzu etmediğimiz durum, bu milli takımın başarılarına da yansıyor. Eğer üretim yapmazsak, altyapıdan oyuncu yetiştirmezsek bu yapıyla sürdürülmesi mümkün değil. Hedefimiz altyapıya ciddi yatırımlar ve destekler vererek yerli futbolcu yetiştirmek." diye konuştu. 

Federasyonların yapılanmaları konusunda çalışmalar yürüteceklerini belirten Bak, "Federasyonların güçlü olması için de kulüplerin güçlü olması lazım. Kulüplerimize sporcu, tesis bazında yapacağımız destekler ülke sporunun gelişmesinde ciddi rol oynayacaktır. Erzurum 2026 Kış Olimpiyatları ile alakalı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Bakanlık olarak bir süreç yürütüyoruz. Türkiye olimpiyat düzenlemeye aday bir ülke, ülkemize olimpiyat çok yakışır." diye konuştu.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na aday olan Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) davet ettiği yabancı basın mensuplarıyla görüşmesine değinen Bakan Bak, "Şu andaki tesis, stat yaşımızın ortalaması 1,8 olarak öngörülüyor. Avrupa'da böyle bir tesis yapısı yok." değerlendirmesini yaptı.

Eskişehirspor taraftarına teşekkür

Bak, Eskişehirspor taraftarına A Milli Futbol Takımı'na verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Bu statta yapılan ilk milli maçta taraftarın büyük desteğiyle milli takımın sahadan galibiyetle ayrıldığını hatırlatan Bak, "İkinci maçı kaybetti ama orada alkışlanacak şey, özellikle başından sonuna kadar
takımımızı destekleyen Eskişehir taraftarı. Konya, bütün şehirlerimiz için söylüyorum, milli takım olunca birleşiyorlar." ifadelerini kullandı.

Bakan Bak, Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Ampute Futbol Milli Takımı'nı da kutladı.

Onların yaşattığı sevinci alkışladığını dile getiren Bak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim, engelli sporlarına, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Görme Engelliler Spor Federasyonuna yaptığımız, özellikle İşitme Engelliler Olimpiyatları yaparak da ortaya koyduğumuz desteklere baktığımız zaman ciddi bir desteğimiz var. Bu artarak devam ediyor. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, 30 ilimizde engelli sporcuların taşınması için otobüsler aldı. Bunu bütün illere taşımayı planlıyoruz." 

TFF bünyesinde görev alan hakemlerin bir kısmının profesyonel olduğunu anlatan Bak, alt liglerdekilerin de kendi mesleklerinden kalan zamanlarda hakemlik yaptığını vurguladı.

Hakemlerin eğitimlerinin sıkı bir şekilde devam ettiğini ve Türk hakemliğinin başarılı örnekleri olduğunu söyleyen Bak, Türk hakemlerin geçen sezon uluslararası arenada bazı maçları yönettiklerini anımsattı.

"Taraftarın eğitilmesini öngörüyoruz"

6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'la ilgili, İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı ile değerlendirme toplantısı yaptıklarını anımsatan Bak, şunları kaydetti:

"TFF, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile çalıştay yapıldı. Bu yasada eksik kalan bazı şeyleri ilave ederek, yasanın işletilmesi noktasında düzenlemeye gideceğiz. Burada tüm taraflara görev düşüyor, sadece devlete değil. Kulüp yöneticileri, yorumcular, antrenörler, herkese görev düşüyor. Taraftarın eğitilmesini öngörüyoruz. Dünyada spora en fazla yatırım yapan ülke Türkiye ama bizim sporu tabana yayma noktasında adımlar atmamız gerekiyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'da terörden uzaklaştırmak için pek çok beldeye, ilçeye hatta köye yüzme havuzu, gençlik merkezi yapılıyor. Merkezlerde pek çok gençle bir araya geliyoruz, ön çalışmalar yapıyoruz. Özellikle gençlerin bulduğu alanlarda yer almak istiyoruz. Sanal ortamlarda oyun oynuyorlar. O ortamlarda biz de yer almak istiyoruz, orada olmak, onları anlamak gerekiyor." 

"Federasyon başkanlığı zamanımdan biliyorum"

Bakanlık olarak spor veri tabanı ile ilgili bir yapı oluşturduklarını dile getiren Bak, Spor Genel Müdürlüğünün bir proje hazırladığı bilgisini paylaştı.

Bakan Bak, şunları söyledi:

"Ölçmediğiniz bir şeyi yönetemezsiniz. Bilgi çok önemli, bilgiyi yönetmek çok önemli. Spordaki başarının sırrı, bilimin kullanılmasıdır. Bu noktada bazı eksiklerimiz var. Bu konuda Eryaman'ı yapılandırdık. İnanıyoruz ki gelecek olimpiyatlar için çok daha başarılı olacak bir yapıyı oluşturacağız. Bu noktada tecrübeliyim. Federasyon başkanlığı zamanımdan biliyorum. Elit sporculara proje bazında bakmak gerekiyor. Kulüplerle çalışarak daha fazla branşta daha fazla sporcuyla olimpiyatlara gitmeyi ve daha fazla madalya almayı hedefliyoruz."

"Bu ülkeye olimpiyat yakışır"

Türkiye'nin olimpiyatlara ev sahipliği yapmasıyla ilgili görüşlerini de aktaran Bak, "2020 ve 2024 olimpiyatları belli oldu ama bizim kış olimpiyatları hedefimiz var. Bununla ilgili yaptığımız yatırımlar var. Bu ülkeye olimpiyat yakışır. Olimpiyat yapmak için de sporu tabana yaymak gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Her bir bireyimiz günde 10 bin adım atarsa, sağlık alanıyla ilgili olarak bu ülkenin bütçesine 5 milyar dolarlık bir katkı sağlanır. Sporun bir yaşam tarzı olması çok önemli, her birimize sorumluluk düşüyor. Amatör kulüplerde yöneticilik yapan, destek veren herkese teşekkür ediyorum. Her bir saha, her bir tesis, her bir kulüp yüzlerce gencimizi sokaklardan alıp onları başka bir çevreye taşıyacak yerlerdir. Amatör spor kulübü sayısının artmasını arzu ediyoruz. Sporun içinden gelen Cumhurbaşkanımız var, kendisi gerçekten sporun, kulüplerin sorunlarını biliyor ve ciddi destek veriyor."   

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığının 2018 yılı bütçeleri komisyonda kabul edildi.

Bu arada AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, Bakan Osman Aşkın Bak'a Elazığspor forması hediye etti.
 
gsb.gov.tr - 9 Kasım 2017

23 Yaş altı Milli Takım yarın Karadağ yolcusu

Karadağ’ın başkenti Podgorcia’da 10 – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılacak 23 Yaş altı Avrupa Şampiyonası’nda judogi giyecek Milli takımımız yarın karayolu ile Tekirdağ’dan hareket edecek. Milli Takım kafilesi 12 Kasım’da yine kara yoluyla yurda dönüş yapacak.

Tekirdağ’da hazırlık kampını tamamlayan ve tatamide mücadele edecek erkek ve kadın sporcularımız şu isimlerden oluştu.

judo.gov.tr - 07 Kasım 2017

                                                23 YAŞ ALTI AVRUPA ŞAMPİYONASINA KATILACAKLARIN LİSTESİ

                                                            10-12 KASIM 2017 – Podgorica/ MONTENEGRO

 

SPORCULAR / İLİ :

1. MURAT BEKTAŞ İSTANBUL

2. SEBİLE AKBULUT İSTANBUL

3. UĞURCAN ZEHİR BURSA

4. BİLAL ÇİLOĞLU KONYA

5. ERTUĞRUL DÖNMEZ ERZURUM

6. KADİR BİNGÖL MANİSA

7. SALİH YILDIZ IĞDIR

8. İREM KORKMAZ BALIKESİR

9. GÜL KADER ŞENTÜRK TRABZON

10. TUĞÇE BEDER KOCAELİ

11. BÜŞRA ÖZDEK AKSARAY

12. MELTEM DİNDAR EDİRNE

13. BUKET MERCAN ANKARA

14. MİNEL AKDENİZ ORDU

15. ÇAĞRI GÜZELSOY ANTALYA

16. KÜBRANUR ESİR RİZE

Gezeker ve Kapan'a IJF'dan görev

Judo Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Kaya Gezeker ile Genel Koordinatörü Mesut Kapan’a, Uluslararası Judo Federasyonu’ndan (IJF) yeni görevler verildi.

IJF Başkanı Marius Vizer tarafından imzalı olarak gönderilen görevlendirmede; Federasyon Dış İlişkiler Sorumlusu Gezeker, IJF- Polis ve  Asker Komisyonuna, Genel KoordinatörKapanise Gelişim Komisyonu Üyeliklerine atandığı belirtildi.

Böylelikle Türkiye Judo Federasyonu’nun uluslararası federasyonlarda görevli üye sayısı da dörde çıkmış oldu. Metin Özkan, Avrupa Judo Birliği (EJU) Hakem Komitesi, Dr. Turgay Demiray ise EJU Sağlık Kurulu üyesi olarak görev yapmaktaydı.

judo.gov.tr - 07 Kasım 2017

Türkiye Ümitler erkek-kadın 1. Lig 1. Etap müsabakaları başladı

 

Federasyonumuz faaliyet programında yer alan Türkiye Ümitler bay-bayan 1. Lig 1. Etap karşılaşmaları Eskişehir’de başladı. Eskişehir ve ardından Düzce’de 18-20 Kasım tarihlerinde yapılacak iki günlük müsabakalar sonunda takımlar alacakları puanlarla sıralamayı oluşturacak. 17 kulüpten 204 judocunun katıldığı karşılaşmalar sonucunda en az puanı alan son üç takım ligden düşecekler.

Eskişehir’de Yenikent Spor Salonu’nda yapılan karşılaşmalarda takımlar, ilk kez karma olarak (erkek ve kadın) tatamiye çıktı. İlk gün yapılan müsabakalar sonunda 15 puanla Kocaeli Bş. Bld ilk sırayı alırken, Balıkesir İDA 15 puan ve averajla ikinci, Ankara Ego ve Etimesgut Belediye 12’şer puanla üçüncülüğü ve dördüncülüğü paylaştı..,

 

 

23 Yaşaltı kadın Milli Takım seçmeleri yapıldı

 

Karadağ’ın Podgorcia kentinde 10 – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılacak 23 Yaşaltı Avrupa Şampiyonası’nda judogi giyecek kadın Milli takım seçmeleri Ankara’da yapıldı.

Eryaman’da bulunan TOHM’nin judo salonunda yapılan seçmeleri; Federasyon Başkanımız Sezer Huysuz, Milli Takımlar Genel Koordinatörü Mesut Kapan ile Teknik Direktör Haldun Efemgil ve Teknik kurul üyeleri izledi.

20 sporcunun katıldığı ve 31 müsabakanın yapıldığı seçmeler sonunda; 23 Yaşaltı Avrupa Şampiyonası öncesi 1-8 Kasım tarihlerinde Tekirdağ’da hazırlık kampına katılacak erkek ve kadın sporcular şu isimlerden oluştu:

Erkekler: Murat Bektaş, Halil Çimen, Berat Kılınç, Cengizhan Dönmez, Ertuğrul Dönmez, Kadir Bingöl, Furkan Güner, Salih Yıldız, Bilal Çiloğlu, Uğurcan Zehir.

Kadınlar: Ebru Şahin, Büşra Katipoğlu, Sabile Akbulut, İrem Korkmaz, Gikader Şentürk, Tuğçe Beder, Büşra Özdek, Meltem Dindar, Buket Mercan, Minel Akdeniz, Çağrı Güzelsoy, Kübranur Esir.

Sonraki